Про пошкоджене та знищене внаслідок бойових дій майно


Яку інформацію повинно містить повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно?З початку широкомасштабної війни рф проти України внаслідок обстрілів міст і сіл у різних областях щоденно піддаються руйнуванню житлові будинки та інфраструктура. Усе це варто фіксувати належним чином, аби у майбутньому отримати від країни-агресорки справедливі компенсації. 


Інформаційне повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно повинно містити такі дані:


✔ Для фізичних осіб ‒ прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи; для юридичних осіб ‒ про організаційно-правову форму, найменування юридичної особи. 

✔ Для фізичних осіб ‒ реєстраційний номер облікової картки платника податків особи (у разі подання з використанням мобільного додатка Порталу Дія або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному державному органу і мають відмітку в паспорті) (у разі подання через Портал Дія), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності). Для юридичних осіб ‒ ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ. 

✔ Контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти). 

✔ Відомості про нерухоме майно:

 

• тип нерухомого майна;

• загальну площу нерухомого майна (протяжність ‒ для лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури). У разі відсутності точної інформації щодо загальної площі, протяжності нерухомого майна зазначається орієнтовна площа, протяжність;

• адресу (місцезнаходження) нерухомого майна;

• інформацію про те, що нерухоме майно є об’єктом культурної спадщини (у разі потреби);

• інші технічні характеристики нерухомого майна (за наявності);

• форму власності нерухомого майна;

• наявність/відсутність статусу пам’ятки культурної спадщини. 


Важливо! Відомості про нерухоме майно отримуються/підтверджуються з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (у разі наявності).


✔ Відомості про кількість осіб, що проживали в нерухомому майні (для житлового фонду). 

✔ Відомості про пошкодження або знищення нерухомого майна (дата та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, зокрема площа або протяжність пошкодженого нерухомого майна, фото-, відеофіксація). 


Особа є відповідальною за достовірність наданих в інформаційному повідомленні даних. 


У разі прийняття змін до законодавства Порядок може бути змінено.


Як зафіксуваит збитки та зібрати докази у випадку пошкодження чи знищення майна?Докази майнових втрат внаслідок війни варто збирати вже зараз для того, щоб у подальшому можна було їх використати для отримання компенсації!


Фіксувати збитки варто як щодо нерухомого, так і щодо рухомого майна.


Нерухоме майно 


Якщо підприємство є власником нерухомого майна або замовником будівництва щодо об’єктів будівництва, або за ним таке майно (об’єкти будівництва) закріплено на праві господарського відання чи праві оперативного управління, а також якщо підприємство інвестувало та фінансувало будівництво об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт, і таке майно зазнало руйнації чи пошкодження, необхідно зібрати відомості про пошкодження або знищення нерухомого майна (дата та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, зокрема площа або протяжність пошкодженого нерухомого майна, фото-, відеофіксація (за наявності) та подати відповідне повідомлення самостійно через Портал/мобільний застосунок Дія або центр надання адміністративних послуг чи нотаріуса. 


Рухоме майно


Навіть якщо підприємство винаймало нерухомість для здійснення господарської діяльності, необхідно фіксувати всі пошкодження або руйнування, яких воно зазнало, шляхом фото- або відеозйомки, оскільки це слугуватиме доказом причин знищення рухомого майна, яке в ньому знаходилось. 


Також варто провести ревізію наявних на підприємстві документів, які підтверджують придбання обладнання, інших речей, знищених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. Якщо ці документи також знищені, то за можливості потрібно відновите їх. Без надання доказів щодо підтвердження володіння майном компенсацію отримати неможливо. 


У разі прийняття змін до законодавства Порядок може бути змінено.


Що потрібно зробити для отримання компенсації за пошкоджене та знищене внаслідок бойових дій майно?


Війна жорстоко та безповоротно лишила тисячі українських родин домівок і фактично засобів до існування, а бізнес ‒ майна, яке приносило дохід. Наразі держава намагається якнайшвидше вирішити питання компенсації збитків для повернення усіх громадян до нормальних умов життя та роботи.


Щоб у майбутньому отримати відшкодування, необхідно:


1. Надати докази, що підприємству належало до війни відповідне майно. Якщо мова йде про нерухомість чи транспорт, інформація про право власності на них міститься у відповідних державних реєстрах. Щодо рухомого майна потрібно надати договори, що підтверджують право власності на нього, первинні документи, підтверджуючі факт наявності майна у підприємства на момент початку бойових дій.


2. Довести факт знищення або пошкодження майна та причинно-наслідковий зв’язок, що цю шкоду спричинено у результаті агресії російської федерації. Для цього варто звернутися до органу поліції для фіксації факту пошкодження майна шляхом складення протоколу огляду місця події та внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Якщо у приміщенні підприємства виникла пожежа, то потрібно отримати від Державної служби України з надзвичайних ситуацій довідку про пожежу, зробити самостійно відео або фото наслідків, знайти свідків події та задокументувати їх свідчення, провести інвентаризацію майна, а також бажано скласти акт пошкоджень (руйнувань) у присутності представників органу місцевого самоврядування, місцевої державної адміністрації чи військової адміністрації.


3. Оцінити розмір завданих збитків. Відповідальними за визначення шкоди та збитків в частині підприємств недержавної форми власності, господарських товариств (крім тих, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі), які розміщуються на території відповідних областей та м. Києва, визначено обласні, Київську міську держадміністрації (на період воєнного стану ‒ військові адміністрації).


Основними показниками, які оцінюватимуться під час визначення шкоди та збитків підприємств є:


✔ вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна підприємств;

✔ вартість втрачених фінансових активів підприємств;

✔ упущена вигода підприємств;

✔ втрати підприємств від неоплачених товарів, робіт і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях.


Увага ! Фондом державного майна України та Міністерством економіки України розроблено проєкт Методики визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку зі збройною агресією російської федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності, який станом на 02 вересня 2022 року оприлюднений для обговорення на сайті Міністерства економіки України за посиланням.


У разі прийняття змін до законодавства Порядок може бути змінено.


Безоплатна правова допомога


Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!